Jak wymienić szybę samochodową

Słowem wstępu

Stolarka okienna do auta jest jednym z ważniejszych segmentów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Wszelkie rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają duży wpływ na to, czy i kedy dostrzeżemy zagrożenie. Jeśli więc w końcu stwierdziłeć, że czas na wymianę szyby, przypomnij sobie o kilku zasadach, które dadzą komfort i bezpieczeństwo korzystania z nowej szyby przez lata.

Tanie szyby

Gdy masz na względzie bezpieczeństwo, musisz nie korzystać z używanych okien do auta. Bardzo często są one uszkodzone wskutek uprzedniego stosowania, co zmniejsza ich właściwości i powoduje nieprzyjemne uczucie u prowadzącego w czasie prowadzenia samochodu. Co więcej, używane szyby są wymontowywane niefachowo i przechowywane na zewnątrz pomieszczeń. Przez to mata tworzywowa PVB, sklejająca sąsiednie warstwy szyby, jest wystawiona na niszczące działanie czynników pogodowych, a co za tym idzie okno rozwarstiwa się lub traci przejrzystość.
Warto także pamiętać o tym, że szyby - w końcu ważny segment konstrukcyjny pojazdu - przekazują siły, jakie nigdy nie są identyczne po założeniu ich w innym pojeździe. Z tej przyczyny „chodzona” szyba wmontowana w nowym aucie lada moment może pęknąć.Trzeba także unikać najtańszych podrób okien samochodowych, z tego powodu, że do ich wyprodukowania, jako laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się warstwy tworzywa pochodzącej z recyklingu i przez to szyba raptownie traci swoje właściwości. Tanie szyby do auta są nieraz pokrzywione, co skutkuje wrażeniem odkształcenia obrazu albo refleksy świetlne.

Nie zakładaj w pojedynkę, jeśli tego nie potrafisz

O bezpieczeństwie okien do pojazdu decyduje nie tylko sama jakość szyb do pojazdu, ale też ich montaż. Szyba do pojazdu (niezależnie czy jest to szyba przednia, boczna czy też tylna) musi być profesjonalnie zamontowana, inaczej czekają na nas tak niemiłe niespodzianki, jak nieszczelności, jak również rychłe wypaczenia na przykład pęknięcia. Najczęściej nie zwraca się uwagi na to, że od klasy szyb przednich i odpowiedniego zamontowania zależy też prawidłowość działania poduszek powietrznych. Wymieniając okno trzeba więc zwrócić uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Sprawdź, czy okno ma certyfikat ISO

Podmioty, jakie sprzedają części (w tym okna do pojazdu) do producentów motoryzacyjnych na tzw. „pierwszy” montaż, są zobowiązane do zdobycia setek świadectw jakości. Głównym z nich jest: ISO/TS 16949:2002, który jest generalnym znakiem jakości, poświadczającym spełnienie wszystkich wymogów stawianych częściom samochodowym przez firmy motoryzacyjne. Każdy duży producent motoryzacyjny daje też swoim najlepszym dostawcom nagrody, co dobitnie potwierdza wysoką jakość. Więc przed zmianą okna warto zdobyć się na sprawdzenie i poszukać informacji w internecie na temat producenta interesującej nas szyby.

Szyba wymieniona - co dalej

Kiedy już wymienisz szybę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:
  1. nie czyścić auta urządzeniami pod ciśnieniem
  2. nie zostawiać auta na krzywej nawierzchni i nie najeżdżać na krawężnik
  3. nie unosić wozu na auto-windzie
  4. nie trzaskać drzwiami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gospodarka na terenie Strzelec Opolskich

Bezpieczeństwo i higiena pracy - ocena ryzyka zawodowego.

Instrukcje bezpieczeństwa w transporcie