Rynki Kapitałowe w marcu 2015

Rynek obligacji

Jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka banków centralnych. Istotne są trzy instytucje. Pierwsza z nich, RPP, ścięła niedawno główną stopę o 50 pkt. i zarazem wyraźnie zasugerowała, że więcej nie będzie. Właściwie dla obligacji skarbowych dobra jest sytuacja, gdy stopy procentowe będą spadać. Ponieważ rynek już wcześniej uwzględniał marcową obniżkę, w tej chwili najważniejsze jest, że nie będzie już kolejnych.

Rynek akcji

Luty przyniósł zyski dla posiadaczy funduszy inwestujących kapitał na polskiej giełdzie. Warszawski Indeks Giełdowy urósł wtedy o 2,1%. Wzrosty napędzały głównie średnie i mniejsze spółki, bowiem wskaźnik giełdowych gigantów (WIG20) wzrósł tylko o 1%, jednocześnie indeks giełdowych maluchów aż 5,6%. Czyli: nastąpiło odmienienie tendencji z ubiegłego roku, kiedy dobrą lokatą były największe podmioty. Prognozy dla światowych rynków akcji wydają się być lepsze w tym roku. Obecny rok da najprawdopodobniej niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu globalnej gospodarki. Zarazem w większości regionów rozsądnie jest spodziewać się wzrostu skumulowanych zysków.
Wyceny nie należą w zasadzie do historycznie niskich, ale wg nas nie są tak wysokie by trzeba było się bać zwracając uwagę na niskie stopy procentowe. Jednocześnie rekordowo wyśrubowane ceny papierów dłużnych w wiodących gospodarczo obszarach i wiążące się z tym znikome szanse na zysk w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do powiększenia zainteresowania rynkiem akcji.
Patrząc lokalnie uważamy, że wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna mniejszych firm nad „grubasami”. Wg Nas w segmencie małych firm łatwiej o poprawę zysków, a wyceny nadal mogą być atrakcyjne. Szanse na wyższy zysk to też tradycyjnie w tym przypadku większe ryzyko, związane m.in. z większą wrażliwością na wahania nastrojów i kierunku przepływu pieniędzy (więcej o tym - źródło).

Gospodarka

Luty nie przyniósł istotnych wydarzeń, które mogłyby odmienić naszą prognozę możliwości gospodarczych dla Naszego kraju. Dalej konsekwentnie uważamy, że z początkiem 2015 roku ogólna atmosfera dla inwestorów nie budzi niepokoju, przy możliwości jakiejś bliżej na ten moment nieokreślonej poprawy w dalszej części roku. Zgodnie z danymi z czwartego kwartału ubiegłego roku, krajowa wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% r/r dzięki takim czynnikom jak sprzedaż krajowa (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) oraz inwestycje, jakich dokonywały przedsiębiorstwa (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu był handel zagraniczny (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 oczekujemy co najmniej utrzymania tempa wzrostu handlu krajowego czy nawet niewielkiego przyspieszenia. Znaczna poprawa powinna pojawić się na polu inwestycji, przede wszystkim za sprawą spodziewanego wzrostu liczby realizowanych projektów infrastrukturalnych w ramach budżetu Unii na kolejne lata.
Również w zakresie wymiany z zagranicą da się oczekiwać pewnej poprawy wskutek coraz bardziej prawdopodobnego polepszenia atmosfery gospodarczej w UE (zakładamy, że saldo handlu ze „Wschodem” nie ulegnie poprawie po wyraźnym osłabieniu w 2014 roku). Polityka stóp procentowych w ostatnim czasie: Dzięki utrzymującej się de?acji (odczyt in?acji za styczeń 2015 roku -1,3%), a takżepod wpływem licznych europejskich banków centralnych chcących zmniejszenia kosztu pieniądza, Rada Polityki Pieniężnej niedawno zmniejszyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie gremium dało do zrozumienia, że dobiega końca niemal 3- letni cykl obniżek.
Uważamy, że realizacja tej deklaracji RPP zdaje się pewna i w bliższym okresie nie powinno być zmian oprocentowania kredytu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gospodarka na terenie Strzelec Opolskich

Bezpieczeństwo i higiena pracy - ocena ryzyka zawodowego.

Instrukcje bezpieczeństwa w transporcie